Do szeroko pojętej pracy biurowej w większości przypadków konieczne są odpowiednie sprzęty, urządzenia i akcesoria. W biurach dużych, średnich i małych firm, w zakładach introligatorskich, punktach ksero, szkołach, ale też w domach prywatnych na użytek własny lub służbowy (coraz więcej osób pracuje przecież zdalnie) prócz komputerów, drukarek, skanerów i ksero przydatne są chociażby gilotyny, laminatory czy też bindownice. Wobec tego, jaka bindownica będzie odpowiednia do domu? Natomiast, po czym poznać bindownicę profesjonalną w sam raz do biura? Co wziąć pod uwagę przy zakupie bindownicy? Jakie parametry są najistotniejsze?

Co to jest bindownica?

Zanim wskażemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze bindownicy, a co za tym idzie jaką bindownicę kupić do domu, biura czy też do punktu ksero, szkoły lub zakładu introligatorskiego, warto przypomnieć co to jest bindownica. Otóż, bindownica to jedno z popularniejszych urządzeń biurowych, które umożliwia szybkie, sprawne i łatwe oprawianie arkuszy papieru w specjalne grzbiety i okładki. Dzięki temu dokumenty są nie tylko trwale uporządkowane, ale też zyskują estetyczną i wygodną w przeglądaniu formę katalogu czy też książki. W związku z tym dla pracowników (ale też uczniów i studentów, którzy np. kserują materiały naukowe) materiały drukowane w takiej postaci są zdecydowanie bardziej funkcjonalne, natomiast dla klientów – atrakcyjne. Jednak, współcześni producenci oferują kilka rodzajów bindownic. Czym różnią się od siebie poszczególne i jakie czynniki warto uwzględnić przy wyborze? Jaka bindownica będzie odpowiednia do domu, jaka do biura?

Bindownica – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Jak już zostało wspomniane, na rynku dostępne są różne rodzaje bindownic. Część z nich to bindownice profesjonalne przeznaczone do biur, szkół, punktów ksero, zakładów introligatorskich – ogólnie do miejsc, w których na co dzień binduje się dużo dokumentów, część to proste urządzenia głównie do użytku domowego. Do wyboru mamy bindownice grzebieniowe - najprostsze urządzenia w najniższej cenie, bindownice drutowe - solidne urządzenia pozwalające na bindowanie w elegancki sposób oraz bindownice termiczne - modele umożliwiające stworzenie z pliku arkuszy grubej książki. Niezależnie od tego, w jaką bindownicę ostatecznie zainwestujemy, warto jeszcze zwrócić uwagę na limit kartek, jakie można zbindować za jednym razem, a także na rozmiar, kształt i materiał wykonania rączki służącej do przyciskania kartek.

Bindownice – najlepsze modele do domu i biura

Zwykle w biurach, punktach ksero, w szkołach i zakładach introligatorskich bindownice są wykorzystywane na większą skalę niż np. w domach na użytek własny, czy nawet do pracy. Niemniej każdy sam musi podjąć decyzję jaka bindownica odpowiada mu najbardziej i jaki budżet może przeznaczyć na jej zakup. Niemniej, warto mieć na uwadze kilka istotnych aspektów. Bindownice grzebieniowe są bardzo atrakcyjne cenowo, a także jako jedyne umożliwiają rozłączanie zbindowanych arkuszy, dzięki czemu z łatwością można dodać do pliku kolejne kartki. Bindownice drutowe, które łączą kartki przy pomocy metalowych grzbietów zapewniają solidną i trwałą oprawę (aby rozłączyć plik, zmienić kolejność stron lub dodać nowe dokumenty trzeba zniszczyć grzbiet). Tego rodzaju bindownice pozwalają połączyć ze sobą jednorazowo do 150 kartek, a efekt jest estetyczny. Bindownice termiczne wyróżniają się natomiast tym, że łączą papier za pomocą rozgrzanego kleju, co zajmuje dosłownie chwilkę. Co prawda, pliki połączone za pomocą termicznej bindownicy nie są tak trwałe, jak oprawione w grzbiet drutowy, za to z ich pomocą można utworzyć nawet 300-kartkowe katalogi/książki.