W dzisiejszych czasach identyfikatory pracownicze obowiązują w zdecydowanej większości firm, zwłaszcza tych dużych, zatrudniających wiele osób, a także w wielu instytucjach publicznych. Wobec tego, każdy pracodawca lub pracownik, któremu został powierzony obowiązek przydzielania wszystkim zatrudnionym identyfikatorów właśnie, powinien wiedzieć jak zrobić identyfikator. Natomiast w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo zleca ich wykonanie firmie zewnętrznej i tak trzeba ustalić jakie informacje powinny być w nim zawarte oraz wybrać odpowiedni spośród wielu wzorów identyfikatorów do druku. Nie można też zapominać o zalaminowaniu celem zabezpieczenia przed zniszczeniem oraz zafałszowaniem. Wyjaśniamy co to jest identyfikator oraz jak zaprojektować odpowiedni!

Co to jest identyfikator i jakie informacje powinien zawierać?

Do ustalenia jak zrobić identyfikator niezbędne jest uprzednie zrozumienie co to jest identyfikator i jakie informacje powinien zawierać. Otóż, identyfikatory pracownicze to coś na wzór legitymacji poświadczającej, że dana osoba pracuje w danej firmie. Nierzadko, ientyfikatory stosowane wewnątrz przedsiębiorstw, jednocześnie pełnią rolę kart dostępu. Poza tym, popularnie identyfikatory przygotowuje się na różnego rodzaju konferencje, targi i inne eventy. Tego typu identyfikatory poza imieniem i nazwiskiem pracownika/uczestnika powinny zawierać informację o jego stanowisku w reprezentowanej firmie, jej nazwę i logo, nazwę wydarzenia, datę, lokalizację oraz logo eventu/organizatora, a także logotypy partnerów/sponsorów. W przypadku identyfikatorów pracowniczych obowiązujących wewnątrz firmy często zamieszcza się na nich również numer pracownika oraz zdjęcie. Zatem, jak przygotować wzór identyfikatora do druku? Czy warto wybrać jeden z dostępnych w sieci szablonów, czy lepiej z pomocą odpowiedniego programu stworzyć własny, unikatowy? Jak zrobić identyfikator?

Wzory identyfikatorów do druku

W internecie można znaleźć masę gotowych wzorów identyfikatorów do druku. Wystarczy uzupełnić je o niezbędne, wymienionej powyżej informacje oraz logotypy i gotowe! Jeśli jednak zależy nam na wysokiej jakości, oryginalnym layoucie, kolorystyce pokrywającej się z identyfikacją wizualną naszej marki, bez wątpienia warto, abyśmy przygotowali identyfikatory pracownicze samodzielnie. W tym celu możemy skorzystać z jednego z popularnych programów graficznych. Ponownie – w sieci znajduje się sporo przewodników, jak krok po kroku w konkretnym programie zaprojektować identyfikatory. Pamiętajmy jednak, że poza najważniejszymi elementami identyfikatory pracownicze, zwłaszcza te, stworzone specjalnie na okoliczność jakiegoś eventu powinny być jak najbardziej czytelne, raczej minimalistyczne, ponieważ w takich okolicznościach służą jako „ściągawka” – wystarczy zerknąć, by wiedzieć z przedstawicielem jakiej firmy się rozmawia, jak ta osoba się nazywa i czym się zajmuje.

Identyfikatory pracownicze – laminacja

Jak zrobić identyfikator? Na szczęście okazuje się, że internet obfituje w wiele najróżniejszych, gotowych wzorów identyfikatorów do druku (wystarczy uzupełnić je o informacje), ale też w instrukcje, które krok po kroku przeprowadzą nas przez proces projektowania własnych identyfikatorów pracowniczych. Pamiętajmy jednak, że na tym nie koniec. Identyfikatory poza tym, że atrakcyjne wizualnie muszą również być wytrzymałe. Stąd też obowiązkowo powinno się je zalaminować, do czego służą laminatory. Z pomocą laminatorów identyfikatory bez problemu przetrwają każdą imprezę, również kilkudniowe targi i wciąż będą wyglądały, jak dopiero co odebrane z drukarni. Co więcej, w ten sposób unikniemy ewentualnego zafałszowania.