Niewątpliwie jednymi z najpopularniejszych i najbardziej przydatnych w biurach, zakładach poligraficznych i punktach ksero urządzeń są laminatory. Jak sama nazwa wskazuje służą one laminowaniu, czyli oprawianiu materiałów drukowanych (głównie papierowych arkuszy) specjalną folią. Laminowanie zabezpiecza dokumenty przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi, a także zafałszowaniem. Decydując się na zakup takiego sprzętu, warto dowiedzieć się jak używać laminatora, a co za tym idzie sprawdzić jakie rodzaje laminatorów mamy do wyboru, czym jest laminowanie na gorąco i laminowanie na zimno. Wyjaśniamy, na czym polega obsługa laminatora!

Rodzaje laminatorów

Zanim o obsłudze laminatora dobrze byłoby wspomnieć o dostępnych obecnie na rynku rodzajach laminatorów. To, jak używać laminatora prawidłowo, w dużej mierze zależy bowiem od konkretnego modelu. Poszczególne rodzaje laminatorów rozróżniamy przede wszystkim ze względu na zastosowaną technologią zabezpieczania materiału, na który nakłada się laminat. I tak też współcześni producenci oferują laminatory do laminowania na gorąco oraz laminatory do laminowania na zimno. Te pierwsze to profesjonalne, zaawansowane technologicznie sprzęty stosowane na skalę przemysłową, w zakładach poligraficznych i biurach, w których laminuje się dużo dokumentów. Z kolei te drugie, wykorzystują metodę dociskową i sprawdzają się w małych biurach oraz do użytku domowego. Poza tym, istnieje jeszcze podział ze względu na sposób obsługi laminatorów, a mianowicie podział na laminatory ręczne i automatyczne. Wobec tego, jak używać laminatora? Na czym polega laminowanie na gorąco, na czym laminowanie na zimno?

Laminowanie na gorąco

Jak używać laminatora? Jak już wiemy, obsługa laminatora jest zależna od rodzaju laminatora. W przypadku tzw. laminatorów na gorąco absolutnie niezbędna jest specjalna folia w formie kieszonek, która od wewnątrz jest pokryta klejem. Pod wpływem temperatury klej ściśle przywiera do papieru. Przystępując do laminowania na gorącą należy zwrócić uwagę na to, czy urządzenie osiągnęło odpowiednio wysoką temperaturę, po czym umieścić arkusz papieru w foliowej kieszonce w szczelinie laminatora zgrzaną krawędzią do przodu. Co istotne, folia do laminowania powinna być o około 3-6 mm z każdego boku szersza niż laminowany dokument. A jak używać laminatora do laminowania na zimno?

Laminowanie na zimno

W przeciwieństwie do laminatorów służących laminowaniu na gorąco, urządzenia przeznaczone do laminowania na zimno nie wykorzystują wysokiej temperatury, w związku z czym w każdym momencie są gotowe do pracy, mniej awaryjne i bezpieczniejsze. Laminowanie na zimno następuje poprzez dociskanie specjalnych rolek urządzenia. Bardzo istotne natomiast, by dopasować odpowiednią grubość papieru oraz kontrolować działanie mechanizmu podającego folię.