W dzisiejszych czasach wykonywanie wielu czynności ułatwiają nam nowoczesne sprzęty. Nie inaczej jest w przypadku urządzeń biurowych, dzięki którym możemy zaprowadzić porządek w papierach, poprawić walory estetyczne dokumentów itp. Niewątpliwie bardzo pomocne są przy tym bindownice, czyli urządzenia przeznaczone do segregowania poszczególnych arkuszy papieru poprzez zbieranie ich w całe pliki dokumentów. Są one absolutnie niezbędne w biurach, szkołach, na uczelniach wyższych, w punktach ksero, zakładach introligatorskich i poligraficznych. W jednych miejscach korzysta się z nich sporadycznie, w innych na co dzień, w niektórych – niemalże bez ustanku. Jednak po co właściwie jest bindownica? Do czego służy i jak działa bindownica? W końcu, jak używać bindownicy?

Bindownica – do czego służy?

Nie ulega wątpliwościom, że jednym z najpopularniejszych i rzeczywiście najpotrzebniejszych w wielu zakładach pracy urządzeń biurowych jest bindownica. Do czego służy ten przyrząd? Otóż, bindownice wykorzystuje się do porządkowania dokumentów. Przy pomocy bindownic poszczególne kartki spina się, oczywiście w odpowiedniej kolejności w całość w taki sposób, że tworzą cały plik z okładką przypominający katalog/książkę, który z pewnością prezentuje się dużo korzystnej aniżeli arkusze spięte spinaczem biurowym, zszyte zszywaczem, umieszczone w teczce czy segregatorze. W związku z tym, bindownice powszechnie wykorzystuje się do scalania i oprawiania m.in. regulaminów, firmowych katalogów oraz prac dyplomowych (licencjackich, magisterskich). Natomiast jak działa bindownica?

Jak działa bindownica?

Skoro ustaliliśmy już po co jest bindownica, do czego służy, pora zastanowić się jak działa bindownica. Otóż, zasada działania tego urządzenia jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Jako, że producenci tego typu sprzętów oferują kilka różnych rodzajów urządzeń, wiele zależy w tym przypadku od konkretnego modelu. Ogólnie rzecz biorąc bindownice działają na zasadzie łączenia luźnych arkuszy papieru w tzw. grzbiet za pomocą bindy. W zależności od rodzaju urządzania wyróżnia się kilka technik, zarówno ręczne, jak i automatyczne. Najprostsze modele łączą kartki przy pomocy plastikowych grzbietów, nieco bardziej zaawansowane wykorzystują druty, natomiast te najnowocześniejsze to tzw. termobindownice. A jak używać bindownicy?

Jak używać bindownicy?

Na koniec pozostaje już tylko wyjaśnić po krótce jak używać bindownicy. Otóż, jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać, dzięki czemu każdy, nawet bez doświadczenia jest w stanie obsłużyć bindownicę, oczywiście pod warunkiem, że zastosuje się do zaleceń producenta zawartych w instrukcji obsługi. W pierwszej kolejności należy zebrać arkusze papieru, które chcemy ze sobą połączyć, układając je w pożądanej kolejności. Następnie, w przypadku najprostszych modeli, wzdłuż krawędzi w kartkach przebija się otwory, aby wreszcie umieścić plik arkuszy na specjalnych zaczepach przy grzebie. Na koniec pozostaje zwolnienie zabezpieczenia. Nieco inaczej wygląda to w przypadku nowoczesnych termobindownic, gdzie kartki wraz z okładką umieszcza się we wskazanym miejscu – resztę wykonuje za nas urządzenie.