Praca biurowa, oczywiście poza wykwalifikowanymi pracownikami, wymaga zastosowania odpowiednich sprzętów i urządzeń. Dziś trudno wyobrazić sobie taką pracę bez wykorzystania komputerów, drukarek, faksów. W dużej mierze to właśnie one usprawniają wiele czynności, dzięki czemu poprawia się wydajność i osiągane efekty. Co więcej, każda osoba, która prowadzi swoją firmę, ale też każdy pracownik powinien zdawać sobie sprawę również z kwestii bezpieczeństwa i ochrony danych. We wszystkich przedsiębiorstwach przechowywane są przecież różnego rodzaju dokumenty zawierające informacje poufne, których wyciek mógłby być tragiczny w skutkach. Zresztą, zgodnie z RODO firmy mają obowiązek ochrony danych osobowych i nie tylko. Oznacza to, że pewnych rzeczy nie możemy po prostu podrzeć i wyrzucić do kosza. Potrzebna jest więc wydajna niszczarka biurowa do papieru. Jaką jednak wybrać do pracy ciągłej spośród tak wielu dostępnych na rynku modeli? Jakie są w ogóle rodzaje niszczarek? Jakie parametry wziąć pod uwagę przy zakupie profesjonalnych niszczarek do dokumentów do pracy ciągłej?

Niszczarki do dokumentów

Niszczarki do dokumentów to w dzisiejszych czasach podstawowe wyposażenie każdego biura. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia takie służą do niszczenia dokumentów wewnętrznych firmy, korespondencji, dokumentów zawierających dane poufne, wrażliwe, a także informacje tajne i ściśle tajne. Dzięki specjalnemu systemowi ostrzy niszczarki biurowe do papieru albo tną dokumenty na paski, albo ścinki – w zależności od modelu – o różnej szerokości i powierzchni. Prócz poziomu bezpieczeństwa, poszczególne rodzaje niszczarek różnią się ze względu na wydajność, a więc i przeznaczenie. Warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza jeśli w naszej firmie na co dzień konieczne jest niszczenie wielu dokumentów, w związku z czym potrzebujemy profesjonalnej niszczarki do dokumentów do pracy ciągłej.

Rodzaje niszczarek ze względu na przeznaczenie

Współcześnie producenci sprzętów i urządzeń biurowych oferują różne rodzaje niszczarek, co ważne, przez wzgląd na kilka kryteriów. I tak też, prócz popularnego podziału na niszczarki o różnym poziomie bezpieczeństwa, istnieje jeszcze podział na rodzaje niszczarek ze względu na przeznaczenie. Podstawowa klasyfikacja obejmuje w tym przypadku najprostsze modele przeznaczone do sporadycznego niszczenia papierów (zwykle pojedynczych kartek, maksymalnie kilku na raz) oraz profesjonalne niszczarki do dokumentów przeznaczone do pracy ciągłej. Te drugie to niezwykle wydajne maszyny o dużej mocy, które mogą pracować wiele godzin niemalże bez przerwy. Nie dość, że takie niszczarki do dokumentów niszczą kilkukartkowe dokumenty, bez problemu radzą sobie również z dokumentami zalaminowanymi, katalogami, papierami zszytymi zszywaczem, a nawet płytami CD. Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę wybierając niszczarkę biurową do papieru do pracy ciągłej?

Jaka niszczarka biurowa do papieru nadaje się do pracy ciągłej?

W dużych firmach, w których na co dzień gromadzi się mnóstwo dokumentów i wiele z nich musi zostać zniszczonych, profesjonalne niszczarki do dokumentów to coś, czego nie może zabraknąć. Przy wyborze niszczarki biurowej do papieru do pracy ciągłej koniecznie musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Poza poziomem bezpieczeństwa, który zwłaszcza w przypadku danych poufnych, wrażliwych, tajnych i ściśle tajnych jest kluczowy, warto upewnić się również co do mocy silnika, ilości dokumentów, jaką można jednorazowo niszczyć, a także na noże tnące. Ważne, by do tych ostatnich producent dołączał przynajmniej kilkuletnią gwarancję. W przypadku niszczarek do dokumentów do pracy ciągłej ważnym aspektem jest też pojemności pojemnika na ścinki – dobrze, aby był on jak największy. Wreszcie, warto zainteresować się panelem sterowania, który powinien być intuicyjny w obsłudze.