Introligatorstwo, niegdyś rzemiosło, dziś dział ogromnego przemysłu poligraficznego, polega na wytwarzaniu opraw i oprawianiu różnego rodzaju materiałów drukowanych, m.in. książek, czasopism, broszur. Osoby trudniące się introligatorstwem to introligatorzy. Ci, w ręce których do oprawienia trafiają najcenniejsze materiały, to wykwalifikowani specjaliści mogący pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. Niemniej, warto pamiętać, że we współczesnych czasach od introligatorów wymaga się nie tylko zdolności manualnych i wprawy, ale również znajomości najnowocześniejszych technik oprawy oraz sprawnej obsługi maszyn introligatorskich. Co to jest maszyna introligatorska? Jakie są rodzaje maszyn introligatorskich i jakie zastosowanie znajdują poszczególne?

Maszyna introligatorska – co to jest?

Współczesny przemysł poligraficzno-introligatorski powszechnie wykorzystuje nowoczesne maszyny introligatorskie. Co to jest maszyna introligatorska? Co wyróżnia takie maszyny spośród innych, stosowanych obecnie w poszczególnych gałęziach przemysłu? Otóż, maszyny introligatorskie to jak już zostało wspomniane urządzenia, które służą do wytwarzania opraw oraz oprawiania materiałów drukowanych. Biorąc pod uwagę ich zastosowanie, tj. rodzaje prac, jakie umożliwiają maszyny introligatorskie wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów maszyn introligatorskich.

Rodzaje maszyn introligatorskich ze względu na zastosowanie

Główny podział maszyn introligatorskich to podział ze względu na zastosowanie takich urządzeń. I tak też wyróżnia się pięć głównych rodzajów maszyn introligatorskich. Pierwszy z nich to maszyny wykorzystywane do obróbki wydrukowanych arkuszy, w tym: liczarki, utrząsarki, krajarki, urządzenia do złamywania, prasy do składek, maszyny do przyklejania wyklejek, wklejek i przyklejeń, a także bigówki, perforówki, maszyny do wytłaczania, wykrawarki, wiertarki, gumówki i malinówki, czyli maszyny, które służą do uszlachetniania druków. Kolejnym rodzajem maszyn introligatorskich są te, które umożliwiają przygotowywanie i kompletowanie układów, w tym: maszyny do zbierania składek, kompletowania wkładów, do szycia specjalnymi nićmi/drutem, do wklejania wkładów, prasy książkowe, maszyny do oklejania grzbietów książek, krajarki trójnożne, zaokrąglarki grzbietów wkładu oraz maszyny do barwienia grzbietów. Następną kategorią są maszyny introligatorskie i urządzenia służące przygotowywaniu i wykonywaniu okładek publikacji, wliczając w to maszyny do przygotowywania materiałów na okładki, do wykonywania okładek, maszyny dociskowe do drukowania grzbietów, maszyny do okładek z tworzyw sztucznych, prasy do tłoczenia, urządzenia do uszlachetniania okładek. Kolejną grupą maszyn introligatorskich, rodzajem tychże są urządzenia, z pomocą których łączy się wkład z okładką, a więc maszyny do nanoszenia kleju na wkład, prasy do prasowania książek, maszyny do wklejania wkładów broszurowych oraz te, do wklejania wkładów w okładki twarde, wreszcie maszyny do obwolutowania. Ostatnim już rodzajem maszyn introligatorskich są maszyny służące do składania książek, w tym: linie potokowe krojenia materiałów, linie potokowe opraw broszurowych, opraw zeszytowych i opraw twardych. Wszystkie wymienione maszyny obowiązkowo znajdują się dziś na wyposażeniu najlepszych zakładów introligatorskich zatrudniających doświadczonych w swym fachu specjalistów-introligatorów. W dużej mierze to dzięki nim introligatorstwo, jako dział przemysłu poligraficznego znajduje się obecnie na tak wysokim, zaawansowanym poziomie, w związku z czym współczesne oprawy książek, czasopism i broszur zachwycają wysoką jakością i designem.