Popularność dronów rośnie z roku na rok. Te poręczne, innowacyjne, wyposażone w dobrej klasy kamerę urządzenia, przy pomocy których możemy nagrywać niepowtarzalne materiały z perspektywy lotu ptaka, standardowo wykorzystuje się do celów profesjonalnych. Poza tym, przybywa droniarzy, którzy latanie dronem traktują jako hobby. Te poręczne, innowacyjne urządzenia wyposażone w dobrej klasy kamerę chętnie zabieramy ze sobą na wakacje i weekendowe wypady za miasto. Najnowocześniejsze modele są na tyle intuicyjne w obsłudze oraz wyposażone w liczne systemy ułatwiające sterowanie, że w stosunkowo krótkim czasie, każdy może opanować latanie dronem. Niestety problem pojawia się gdzie indziej – istnieje sporo ograniczeń, przepisy co i rusz zmieniają się, przez co trudno się w nich połapać. Jedną z istotniejszych kwestii jest to, jak wysoko można latać dronem. Wobec tego, na jaką wysokość jest w stanie wznieść się taka latająca maszyna i do jakiej wysokości można latać dronem? Co na ten temat mówią obowiązujące w naszym kraju przepisy?

Latanie dronem

Latanie dronem wiele osób przekuło w fascynujące hobby i/lub dochodowy biznes. Niezależnie od tego, czy kupiliśmy dron w celach prywatnych czy zawodowych, musimy przestrzegać polskiego prawa. Warto więc, najlepiej jeszcze przed zakupem takiego sprzętu, zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości modelu, konieczne będzie też uzyskanie odpowiednich uprawnień. Aby otrzymać licencję na drona oraz, by bezpiecznie latać dronem, nawet wówczas, gdy nie musimy mieć pozwoleń, przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, gdzie i jak wysoko można latać dronem. Jest to ważne tym bardziej, że jak się okazuje to, do jakiej wysokości można latać dronem nie jest zbieżne z tym, jak wysoko lata dron.

Jak wysoko lata dron?

Zanim jeszcze odpowiemy na pytanie tytułowe, czyli: „Jak wysoko można latać dronem?”, warto wspomnieć o tym, jak wysoko lata dron. Jedno z drugim niestety nie ma zbyt wiele wspólnego – choć większość dronów, a przynajmniej te lepsze modele są w stanie wznieść się bardzo wysoko, przepisy wprowadzają pewne ograniczenia. Prostsze, a co za tym idzie tańsze modele mogą wzlecieć kilkaset metrów, te profesjonalne, wyposażone w najnowocześniejsze systemy, a więc i znacznie droższe osiągają wysokość nawet kilku tysięcy metrów ponad powierzchnią ziemi, lecz naprawdę nie warto tego próbować, jeśli nie chcemy wylądować w więzieniu i ponieść kary finansowej. Zatem, jeśli mamy w planie latanie dronem, lepiej zainteresujmy się tym, jak wysoko można latać dronem.

Do jakiej wysokości można latać dronem według obowiązujących przepisów?

Latanie dronem, oczywiście kiedy już opanujemy tę umiejętność, to prawdziwa przyjemność. Do tego dochodzi jeszcze jedna, istotna korzyść – nagrania i zdjęcia zarejestrowane za pomocą zintegrowanej z dronem kamery. Jeśli jednak nie chcemy, by zabawa zakończyła się tragicznie, musimy zachować ostrożność, a więc przestrzegać przepisów, również tych, dotyczących maksymalnej wysokości. Jak wysoko można latać dronem? Otóż, w Polsce (i w wielu innych krajach) drony do 25 kilogramów mogą wznosić się maksymalnie na wysokość 150 metrów nad poziomem gruntu. Granicy tej nie wolno przekraczać nawet jeśli wciąż mamy maszynę w zasięgu wzroku, ponieważ powyżej wysokości 150 m odbywają się loty załogowe.