Nie ulega wątpliwości, że obecnie jednymi z najpopularniejszych gadżetów są drony. Te latające maszyny wykorzystuje się współcześnie tak do celów profesjonalnych, jak i amatorskich. Właściwie każda agencja reklamowa, studio filmowe, fotograf i kamerzysta obowiązkowo ma na wyposażeniu przynajmniej jeden dron. Podobnie, coraz więcej osób prywatnych, które w lataniu dronem odnalazły swoją pasję posiada taki sprzęt umożlwiający im realizację swojego hobby. Jednak, każdy, kto decyduje się na zakup drona musi wiedzieć, że nie wszędzie można go używać. Są takie miejsca, gdzie można latać dronem i takie, gdzie nie wolno latać dronem, w związku z czym grozi to karą. A zatem, wyjaśniamy gdzie latać dronem bez obaw i przeszkód, a gdzie obowiązuje zakaz latania dronami.

Gdzie nie wolno latać dronem?

W pierwszej kolejności warto ustalić gdzie nie wolno latać dronem. Otóż, zgodnie z polskim prawem, zakaz latania dronami, niezależnie od ich rozmiaru i wagi obowiązuje nad: terenami zamkniętymi (m.in. obiekty pełniące funkcję obronną i bezpieczeństwa kraju, obiekty telekomunikacyjne, lotniska wojskowe, porty wojenne, magazyny amunicji i uzbrojenia), jednostkami wojskowymi i poligonami, w strefie EP R40 Słupsk. Poza tym, zakaz latania dronami dotyczy lotów nad osobami i zgromadzeniami osób na wolnym powietrzu, obiektami jądrowym, a także nad obszarami, obiektami i urządzeniami w zakresie obronności i ochrony interesu gospodarczego państwa, a także w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Warto przy tym wyszczególnić, że nie wolno latać nad parkami narodowymi, kopalniami, elektrowniami, ciepłowniami, wodociągami i ujęciami wody, oczyszczalniami ścieków, a nawet nad bankami, muzeami, archiwami państwowymi i innymi obiektami, w których są przechowywane dobra kultury narodowej. W takim razie, gdzie latać dronem, aby nie złamać zakazu latania dronami?

Gdzie latać dronem?

Wiemy już gdzie nie wolno latać dronem, jeśli nie chce się ponieść kary za złamanie obowiązującego w polskim prawie zakazu latania dronami. W takim razie, gdzie można latać dronem bez przeszkód? Przede wszystkim, musimy wiedzieć, że w naszym kraju obowiązują tzw. strefy, a mianowicie strefa R – latanie za zgodą, strefa P – rozgraniczenie co do wagi dronów i strefa G – loty niekontrolowane. Co ciekawe, wyróżnia się jeszcze jedną strefę obowiązującą wyłącznie nad stolicą naszego kraju, Warszawą. Jest to strefa RMZ – w tym przypadku loty do pewnej wysokości muszą być zgłaszane do Służb Informacji Powietrznej. Jeśli już zainwestujemy w dron, zdecydowanie najbezpieczniej i najwygodniej zainstalować aplikację zawierającą mapę, która rozpoznaje poszczególne strefy, a co za tym idzie, podpowiada gdzie można latać dronem, gdzie trzeba mieć na to zezwolenie, a gdzie nie wolno latać dronem w ogóle.