Laminatory to jedne z najpotrzebniejszych urządzeń w wielu biurach, zakładach introligatorskich i poligraficznych, punktach ksero itd. Służą one zabezpieczaniu wszelkiego rodzaju dokumentów przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, m.in. przed wilgocią, zalaniem, uszkodzeniem mechanicznym (pognieceniem, porwaniem), a także – co ogromnie istotne – przed zafałszowaniem. Powszechnie laminatory wykorzystuje się więc do laminowania np. identyfikatorów, kart dostępu, dyplomów, broszur informacyjnych czy też… menu w restauracjach i barach. Niezbędna jest przy tym odpowiednia folia do laminatora. Do wyboru mamy kilka typów folii do laminacji. Różnią się one powłoką (folia do laminatora błyszcząca lub matowa) oraz grubością. A zatem, poznajmy rodzaje i specyfikacje dostępnych folii do laminarki.

Folia do laminatora – błyszcząca i matowa

Pierwszym kryterium podziału folii do laminacji jest rodzaj powłoki. W zależności od pożądanego efektu końcowego, do wyboru mamy folię do laminatora błyszczącą oraz matową. Jak nietrudno się domyślić ta pierwsza, odznacza się wyraźnym połyskiem, w przypadku drugiej połysku brak, jest po prostu matowa. Oczywiście to, na którą się zdecydujemy to kwestia przede wszystkim indywidualnych preferencji. Niemniej, warto mieć na uwadze, że matowe folie do laminarki idealnie sprawdzają się do laminacji np. zdjęć, ponieważ są antyrefleksyjne, czyli nie odbijają światła. Poza tym, do wyboru mamy kilka różnych grubości folii do laminacji.

Folie do laminarki – różne grubości

Poza podziałem ze względu na rodzaj powłoki, folie do laminacji klasyfikuje się w zależności od grubości, tzw. mikronów. I tak też, producenci laminatorów i folii do laminarki oferują folie 20-80 mikronów, 100-150 mikronów oraz 200-350 mikronów. Folie 20-80 mikronów to oczywiście najcieńsze, a co za tym idzie bardzo miękkie i elastyczne, w związku z czym owszem, zabezpieczając dokumenty przed zalaniem, jednak nie są odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. W większości są dostępne pod postacią foliowych woreczków. Z kolei folia do laminatora 100-150 mikronów to średniej grubości folia, w sam raz do laminowania dokumentów, wizytówek czy zdjęć. Takie folie są znacznie sztywniejsze od tych najcieńszych (20-80) i stanowią już podstawową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wreszcie, najgrubsze, czyli folie do laminacji 200-350 mikronów wyróżniają się dużą sztywnością, a więc i wysoką odpornością na zniszczenie. W związku z tym, tego rodzaju folia do laminatora jest polecana do laminowania ważnych dokumentów, które chcemy solidnie zabezpieczyć zarówno przed zalaniem i uszkodzeniem mechanicznym, jak i zafałszowaniem.