W wielu biurach, a tym bardziej zakładach poligraficznych oraz introligatorskich wykorzystuje się na co dzień różnego rodzaju sprzęty i akcesoria. Prócz tych standardowych typu niszczarki papieru, zszywacze czy dziurkacze, często niezbędne okazują się również takie urządzenia do obróbki papieru, jak gilotyny, trymery, laminatory, bindownice, a także bigówki. Co to jest bigówka do papieru? Do czego służy i jak działa bigówka? Czym różni się bigówka ręczna od bigówki elektrycznej i którą z nich wybrać?

Co to jest bigówka?

Czym jest bigówka? Co to za maszyna i czemu ma służyć? Otóż, bigówka do papieru, nazywana również przegniatarką - co w pewnym stopniu tłumaczy jej przeznaczenie - jest urządzeniem, które przegniata i wygniata okładki miękkie i inne podobne im produkty. Wszystkie bigówki składają się z czterokanałowej wkładki przegniatającej będącej podstawą funkcjonowania tych urządzeń. Przed przystąpieniem do pracy wystarczy ustawić jeden z czterech kanałów wkładki, w zależności od grubości papieru, który zamierzamy zgnieść, a następnie docisnąć papier do dolnego noża - ręcznie lub przy pomocy specjalnego pedału. W taki oto sposób, na papierze/tekturze powstaje przegniecenie.

Jak działa bigówka?

Bigówki to urządzenia introligatorskie służące bigowaniu, czyli tworzeniu specjalnych przegnieceń, np. celem otrzymania miękkiej okładki książki. Jak jednak działa bigówka do papieru? Na jakiej zasadzie odbywa się bigowanie? Decydując się na zakup bigówki, powinniśmy wiedzieć, że zgniatanie papieru to proces dwuetapowy. Pierwszy etap wiąże się ze zmianą geometrii bądź struktury papieru, w miejscu, które planujemy zgnieść. Natomiast drugi etap polega na zerwaniu części połączeń i samym już przegnieceniu. Poza tym, na bigowanie składają się dwie czynności, a mianowicie rycowanie - nadkrawanie tektury oraz perforowanie – przekrawanie materiału na pełnej grubości i na pewnych odcinkach. Warto również mieć na uwadze możliwe opcje, rodzaje bigowania, jakie zapewniają bigówki do papieru. Otóż, bigować można w taki sposób, aby na powierzchni obrabianego materiału utworzyć przegniecenia wklęsłe, wypukłe bądź też wybicia.

Bigówki - rodzaje

Obecnie, na rynku dostępne są dwa rodzaje bigówek. Pierwsze z nich to bigówki ręczne, czyli, jak sama nazwa wskazuje obsługiwane ręcznie. Są to modele najprostsze ze wszystkich, przeznaczone do małych biur i zakładów, które korzystają z bigówek sporadycznie. Bardziej zaawansowanymi technologicznie urządzeniami są natomiast bigówki elektryczne - w sam raz do profesjonalnych zakładów introligatorskich, fotograficznych czy agencji reklamowych. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się kupić bigówkę ręczną, czy bigówkę elektryczną pamiętajmy, by sprawdzić jej parametry, jakość oraz ewentualne funkcje dodatkowe.