W dzisiejszych czasach drony, czyli bezzałogowe, zdalnie sterowane maszyny latające są na tyle popularne i dostępne właściwie od ręki, że każdy, kto tylko ma takie życzenie (i oczywiście dysponuje odpowiednim budżetem) może kupić sobie taki gadżet, czy to na potrzeby własne (latanie hobbystycznie), czy też służbowe (użycie profesjonalne). Niestety, sprawa komplikuje się, gdy przychodzi do kwestii pozwolenia na drona, a dokładniej uprawnień do latania dronem. Bo o ile każdy, bez żadnych ograniczeń może kupić drona, o tyle, co do jego wykorzystania pojawiają się już pewne wątpliwości – powszechnie wiadomo, że nie wszędzie można latać dronem, jednak jak to jest w przypadku miejsc teoretycznie dozwolonych? Czy na drona trzeba mieć pozwolenie? Jakie kryteria obowiązują w tym przypadku? Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne? Czy jest to uzależnione od modelu czy raczej od konkretnej sytuacji?

Kiedy pozwolenie na drona nie jest wymagane?

Czy na drona trzeba mieć pozwolenie? To zależy. Polskie prawo, a dokładniej Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 8 sierpnia 2016 r. przewiduje cztery sytuacje, w których nie jest wymagane pozwolenie na drona, tzn. na latanie nim. Po pierwsze, latać dronem bez specjalnej licencji można, gdy loty są typowo rekreacyjne lub sportowe. Po drugie, uprawnienia do latania dronem nie są konieczne w przypadku tzw. lotów VLOS (tzn. gdy pilot nie traci drona z pola widzenia). Po trzecie, bez stosowanych papierów dopuszcza się loty dronów, które ważą maksymalnie 600 gramów, przy czym zachowują bezpieczną odległość od zabudowy miejskiej, pojazdów, grup osób i innych istot żywych i obiektów, a dystans jest na tyle duży, że ryzyko spowodowania krzywdy bądź straty materialnej jest minimalne. I wreszcie, o pozwolenie na drona nie muszą starać się piloci dronów, których waga przekracza 600 gramów, jeśli nie latają nimi w przestrzeni miejskiej, a odległość od osiedli, miejscowości, zgromadzeń ludzkich wynosi 100 metrów, z kolei od pojazdów i obiektów w budowie – 30 metrów. Natomiast w jakich sytuacjach należy mieć odpowiednie uprawnienia do latania dronem?

Uprawnienia do latania dronem

Pozwolenie na drona (tj. na pilotowanie dronem) nie zawsze jest wymagane. Istnieją cztery (powyżej wymienione) sytuacje, w których licencja jest zbędna. Natomiast kiedy uprawnienia do latania dronem są konieczne, a za ich brak możemy zostać ukarani? Ogólnie rzecz biorąc, w każdym innym (poza wskazanymi uprzednio) przypadku nie obędzie się bez specjalnej licencji. Przykładowo, uprawnienia do latania dronem trzeba wyrobić, gdy zamierzamy wykonywać loty BVLOS (dron znajduje się poza zasięgiem naszego wzroku), używać maszyny profesjonalnie (np. w działalności gospodarczej), czy też latać nad skupiskami miejskimi, zabudowaniami, zgromadzeniami ludzi.